✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F20-1743-350A0S1FTEVSA |
| Manufacturer Product Number: | EVSV1000-350A |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVS |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 137.5*43.5mm |
| Current Value : | 350A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVS |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | High Speed Fuse |
| Current Rating | 50A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref. to Standard | GB/T13539.4; iec 60269-4; UL248-13 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVS.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-25

PHV2120M
Power Fuse ,10*38mm ,12A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.079115 More

PHV1800M
Power Fuse ,10*38mm ,8A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.927660 More

EVSV1000-300A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,300A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-250F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,250A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EV18V750-100A
Power Fuse ,18*45 ,100A ,750V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT2100K
Power Fuse ,5*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

EVBH36-200A
Power Fuse ,112*36*23mm ,200A ,1000V ,Plate Type Square Bolt
$0.000000 More

5HT0600KP
Power Fuse ,5*20 ,600mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

EVH40-160A
Power Fuse ,118*38mm ,160A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT1315KP
Power Fuse ,5*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

PHV1600M
Power Fuse ,10*38mm ,6A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.889797 More

EVSV1000-350F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

PHV1100M
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.870865 More

EVSV1000-400B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,400A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

5HT2200KP
Power Fuse ,5*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.316678 More

EVSV1000-350B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

5HT0400K
Power Fuse ,5*20 ,400mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.251277 More

6HV2500AP
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

5HT2160KP
Power Fuse ,5*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.296025 More

EVSV1000-315B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in