✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | GDT-2000VM5560JR2E5HSC |
| Manufacturer Product Number: | SC2E5-2000D |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-SC2E5HV |
| Product Type : | Gas Discharge Tubes |
| Size : | φ5.5mm*6mm |
| DC Spark_over Voltage : | 2000V±20% |
| Max Capacitance : | <1.0pF |
| Nominal Impulse Discharge Current : | 5KA |
| Mounting Type : | Axial Without Lead |
| Description: | Gas Discharge Tubes,2000V±20%,<3500V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ5.5*6,Without wire |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Type | Gas Discharge Tubes |
| Size | φ5.5*6 |
| DC Spark-over Voltage | 1000V~4000V |
| Maximum Impulse Spark-over Voltage @1KV/ | <5600V |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SC2E5(HV)_v2107.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-26

SC2E8-5500LL
Gas Discharge Tubes,5500V±20%,<7000V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.000000 More

SC2E5-230LSMD
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,5*5*4.2,Chip SMD
$0.113089 More

SC3E6-75MM
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~15V,10KA,φ6*8.5,Lying Lead
$0.257019 More

SC2E8-800HL
Gas Discharge Tubes,800V±20%,<1400V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.174773 More

SC2E8-5000L
Gas Discharge Tubes,5000V±20%,<6500V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ8*6,Without wire
$0.000000 More

SC2E8-600HL
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.141874 More

SC2E5-3600DL
Gas Discharge Tubes,3600±20%,<5000V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ5.5*6,Axial strip Lead
$0.000000 More

SC2E5-90LSMD
Gas Discharge Tubes,90V±20%,<650V,1 GΩ ,<1.0pF,~15V,20KA,5*5*4.2,Chip SMD
$0.113089 More

SC2E8-230M
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.127482 More

SC2E5-2000DL
Gas Discharge Tubes,2000V±20%,<3500V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ5.5*6,Axial strip Lead
$0.000000 More

SC2E8-600MSMD
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.000000 More

SC2E8-800HSMD
Gas Discharge Tubes,800V±20%,<1400V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.164492 More

SC2E8-2500L
Gas Discharge Tubes,2500V±20%,<4000V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.000000 More

SC2E5-350LSMD
Gas Discharge Tubes,350V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,5*5*4.2,Chip SMD
$0.113089 More

SC2E6-420LSMD
Gas Discharge Tubes,420V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,6.2*6.2*4.2,Chip SMD
$0.119257 More

SC2E8-150MSMD
Gas Discharge Tubes,150V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Chip SMD
$0.127482 More

SC3E5-300LSMD
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ5*7.6,Chip SMD
$0.226177 More

SC2E8-600HSMD
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.000000 More

SC3E6-420MM
Gas Discharge Tubes,420V±20%,<1000V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,2.5KA,φ6*8.5,Lying Lead
$0.257019 More

SC2E8-3000L
Gas Discharge Tubes,3000V±20%,<4500V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in