✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | GDT-2500VM8060JR2E8HSC |
| Manufacturer Product Number: | SC2E8-2500L |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-SC2E8HV |
| Product Type : | Gas Discharge Tubes |
| Size : | φ8mm*6mm |
| DC Spark_over Voltage : | 2500V±20% |
| Max Capacitance : | <1.5pF |
| Nominal Impulse Discharge Current : | 20KA |
| Mounting Type : | Axial Without Lead |
| Description: | Gas Discharge Tubes,2500V±20%,<4000V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*6,Without wire |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Type | Gas Discharge Tubes |
| Size | φ8*6 |
| DC Spark-over Voltage | 1000V~6000V |
| Maximum Impulse Spark-over Voltage@1KV/μ | <8000V |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SC2E8(HV)_v2107.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-26

SC2E6-230LSMD
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,6.2*6.2*4.2,Chip SMD
$0.119257 More

SC2E8-5000L
Gas Discharge Tubes,5000V±20%,<6500V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ8*6,Without wire
$0.000000 More

SC3E6-230MM
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ6*8.5,Lying Lead
$0.257019 More

SC2E8-800HSMD
Gas Discharge Tubes,800V±20%,<1400V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.164492 More

SC3E8-350H
Gas Discharge Tubes,350V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*10,Without wire
$0.246738 More

SC3E8-75HP
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~15V,10KA,φ8*10,T Radial
$0.246738 More

SC2E5-90LSMD
Gas Discharge Tubes,90V±20%,<650V,1 GΩ ,<1.0pF,~15V,20KA,5*5*4.2,Chip SMD
$0.113089 More

SC2E8-75M
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~15V,10KA,φ8*6,Without wire
$0.127482 More

SC3E5-150LSMD
Gas Discharge Tubes,150V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ5*7.6,Chip SMD
$0.226177 More

SC3E6-300MM
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ6*8.5,Lying Lead
$0.257019 More

SC3E5-230LSMD
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ5*7.6,Chip SMD
$0.226177 More

SC2E8-600ML
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.129538 More

SC2E8-600M
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Without wire
$0.127482 More

SC2E8-230H
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.150099 More

SC2E8-150M
Gas Discharge Tubes,150V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.127482 More

SC1206-420ASMD
Gas Discharge Tubes,420V±30%,≤950V,1 GΩ ,<0.5pF,~10V,5KA,1206,Chip SMD
$0.078896 More

SC2E8-75MSMD
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~15V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.127482 More

SC2E5-300LL
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,φ5.5*6,Axial strip Lead
$0.115145 More

SC2E8-250HL
Gas Discharge Tubes,250V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.154212 More

SC2E8-150MSMD
Gas Discharge Tubes,150V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Chip SMD
$0.127482 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in