✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | GDT-2700VM8060JR2E8HSC |
| Manufacturer Product Number: | SC2E8-2700L |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-SC2E8HV |
| Product Type : | Gas Discharge Tubes |
| Size : | φ8mm*6mm |
| DC Spark_over Voltage : | 2700V±20% |
| Max Capacitance : | <1.5pF |
| Nominal Impulse Discharge Current : | 20KA |
| Mounting Type : | Axial Without Lead |
| Description: | Gas Discharge Tubes,2700V±20%,<4000V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*6,Without wire |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Type | Gas Discharge Tubes |
| Size | φ8*6 |
| DC Spark-over Voltage | 1000V~6000V |
| Maximum Impulse Spark-over Voltage@1KV/μ | <8000V |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SC2E8(HV)_v2107.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-17

SC2E8-4500LL
Gas Discharge Tubes,4500V±20%,<6000V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.000000 More

SC2E5-250L
Gas Discharge Tubes,250V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,φ5.5*6,Without wire
$0.113089 More

SC3E8-230HP
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*10,T Radial
$0.246738 More

SC3E5-300L
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ5*7.6,Without wire
$0.226177 More

SC3E8-75H
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~15V,10KA,φ8*10,Without wire
$0.246738 More

SC3E6-250M
Gas Discharge Tubes,250V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ6*8.5,Without wire
$0.246738 More

SC2E8-250H
Gas Discharge Tubes,250V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Without wire
$0.150099 More

SC3E8-150HM
Gas Discharge Tubes,150V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*10,Lying Lead
$0.257019 More

SC2E8-470MSMD
Gas Discharge Tubes,470V±20%,<1000V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Chip SMD
$0.127482 More

SC2E6-350LSMD
Gas Discharge Tubes,350V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,6.2*6.2*4.2,Chip SMD
$0.119257 More

SC2E8-230ML
Gas Discharge Tubes,230V±20%,<700V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.129538 More

SC3E8-600HMF
Gas Discharge Tubes,600V±20%,<1200V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,10KA,φ8*10,Lying Lead with Fail-safe
$0.308423 More

SC2E8-800M
Gas Discharge Tubes,800V±20%,<1400V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Without wire
$0.143931 More

SC2E8-470ML
Gas Discharge Tubes,470V±20%,<1000V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.129538 More

SC2E8-300MSMD
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,20KA,φ8*6,Chip SMD
$0.127482 More

SC2E8-5000LL
Gas Discharge Tubes,5000V±20%,<6500V,1 GΩ ,<1.0pF,~25V,5KA,φ8*6,Axial strip Lead
$0.000000 More

SC2E8-470H
Gas Discharge Tubes,470V±20%,<1000V,1 GΩ ,<1.5pF,~20V,10KA,φ8*6,Without wire
$0.150099 More

SC2E6-300LSMD
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<800V,1 GΩ ,<1.0pF,~20V,5KA,6.2*6.2*4.2,Chip SMD
$0.119257 More

SC2E5-75L
Gas Discharge Tubes,75V±20%,<600V,1 GΩ ,<1.0pF,~15V,5KA,φ5.5*6,Without wire
$0.113089 More

SC3E8-300HM
Gas Discharge Tubes,300V±20%,<900V,1 GΩ ,<1.5pF,~25V,20KA,φ8*10,Lying Lead
$0.257019 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in