The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R01-0805-4M99D1W001NCR0 |
| Manufacturer Product Number: | CR-05DE7--4M99 |
| Manufacturer : | VIKING |
| Series : | VIKING-CR |
| Type : | Thick Film Chip Resistor |
| Size : | 0805 |
| Resistance Value : | 4.99MΩ(4.99MR) |
| Resistance Tolerance : | ±0.5% |
| TCR(ppm) : | ±200PPM |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | Thick Film Chip Resistor ,0805 ,4.99M ,±0.5% ,1/8W ,- ,±200PPM ,VIKING-CR |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | VIKING |
| Product Series | VIKING-CR |
| Product Type | Thick Film Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Series | Thick Film Chip Resistor |
| Size | 0805 |
| Power Rating at 70C | 1/8W |
| Resistance Value | 4.99M |
| Resistance Tolerance | 0.5% |
| Operating Temperature | -55 ~ +155C |
| Max. Operating Voltage | 150V |
| Max. Overload Voltage | 300V |
| MPQ | 5000 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | CR_Series (2).pdf |
| RoHs Report | CR_Series SGS.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-30

CR0201F182RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,182R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F1K15Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,1.15K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F590RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,590R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F107RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,107R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F243RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,243R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F39R2Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,39.2R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F44R2Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,44.2R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F3K83Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,3.83K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F162RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,162R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F48R7Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,48.7R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F12K0Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,12K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F665RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,665R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F147RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,147R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F105KQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,105K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F49K9Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,49.9K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F51R0Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,51R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F16K0Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,16K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F432RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,432R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F412RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,412R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F1K24Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,1.24K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in