The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R01-1206-51M0F1V001QCR0 |
| Manufacturer Product Number: | CR-06FL7---51M |
| Manufacturer : | VIKING |
| Series : | VIKING-CR |
| Type : | Thick Film Chip Resistor |
| Size : | 1206 |
| Resistance Value : | 51MΩ(51MR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±400PPM |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | Thick Film Chip Resistor ,1206 ,51M ,±1% ,1/4W(0.25W) ,- ,±400PPM ,VIKING-CR |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | VIKING |
| Product Series | VIKING-CR |
| Product Type | Thick Film Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Series | Thick Film Chip Resistor |
| Size | 0805 |
| Power Rating at 70C | 1/8W |
| Resistance Value | 4.99M |
| Resistance Tolerance | 0.5% |
| Operating Temperature | -55 ~ +155C |
| Max. Operating Voltage | 150V |
| Max. Overload Voltage | 300V |
| MPQ | 5000 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | CR_Series (2).pdf |
| RoHs Report | CR_Series SGS.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-30

CR0201F3M90Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,3.9M ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F4K30Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,4.3K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F2K49Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,2.49K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F412KQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,412K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F3K09Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,3.09K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F36R5Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,36.5R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F16R9Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,16.9R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F3K30Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,3.3K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F402KQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,402K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F374KQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,374K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F25K5Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,25.5K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F15K0Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,15K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F24K9Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,24.9K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F226RQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,226R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F16K2Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,16.2K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F19K1Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,19.1K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F23R2Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,23.2R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F16R2Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,16.2R ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F63K4Q10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,63.4K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR0201F243KQ10Z
Thick Film Chip Resistor0201 ,243K ,1% ,1/20W ,- ,±200PPM ,EVER-CR
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in