The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R02-0805-100RB1X001EAR0 |
| Manufacturer Product Number: | AR05BTBW1000 |
| Manufacturer : | VIKING |
| Series : | VIKING-AR |
| Type : | Thin Film Precision Chip Resistor |
| Size : | 0805 |
| Resistance Value : | 100Ω |
| Resistance Tolerance : | ±0.1% |
| TCR(ppm) : | ±10PPM |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | Thin Film Precision Chip Resistor ,0805 ,100R ,±0.1% ,1/8W ,- ,±10PPM ,VKIKIN-AR |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | VIKING |
| Product Series | VIKING-AR |
| Product Type | Thin Film Precision Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Series | Thin Film Precision Chip Resistor |
| Size | 0603 |
| Power Rating at 70C | 1/10W |
| Resistance Value | 49.9Ω |
| TCR (PPM/°C) | 10 |
| Resistance Tolerance | ±0.1% |
| Operating Temperature | -55 ~ +155C |
| Max. Operating Voltage | 50V |
| Max. Overload Voltage | 100V |
| MPQ | 5000 |
| Termination Style | Chip SMD |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | AR_REV_F1-201208 (11).pdf |
| RoHs Report | AR SGS 2023Series.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

TR0201C12K7Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,12.7K ,±0.25% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D118RQ1015Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,118R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±15PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D12R7Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,12.7R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D130RQ1010Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,130R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±10PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D113RQ1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,113R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D120RQ1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,120R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D110RQ1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,110R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D14K3Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,14.3K ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D137RQ1015Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,137R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±15PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201C102RQ1015Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,102R ,±0.25% ,1/20W ,- ,±15PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D147RQ1010Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,147R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±10PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B100RQ1050Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,100R ,±0.1% ,1/20W ,- ,±50PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B12K7Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,12.7K ,±0.1% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201C11R0Q1010Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,11R ,±0.25% ,1/20W ,- ,±10PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B14K3Q1050Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,14.3K ,±0.1% ,1/20W ,- ,±50PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B10R2Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,10.2R ,±0.1% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D10R5Q1050Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,10.5R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±50PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B14K7Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,14.7K ,±0.1% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201D11R3Q1025Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,11.3R ,±0.5% ,1/20W ,- ,±25PPM ,EVER-TR
$0.000000 More

TR0201B13R3Q1015Z
Thin Film Precision Chip Resistor,0201 ,13.3R ,±0.1% ,1/20W ,- ,±15PPM ,EVER-TR
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in