✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R07-3921-R100F1DM11JHTC |
| Manufacturer Product Number: | HTC3921M5W0R100F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-HTC |
| Type : | Wide Terminal Current Sensing Resistor |
| Size : | 3921 |
| Resistance Value : | 0.1Ω(100mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 5W |
| Description: | Wide Terminal Current Sensing Resistor ,3921 ,0.1R(100mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTC |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-HTC |
| Product Type | Wide Terminal Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Series | Wide Terminal Current Sensing Resistor |
| Size | 3921 |
| Material | MnCu alloy |
| Power Rating | 5W |
| Resistance Value | 100mΩ |
| Resistance Tolerance | ±1% |
| TCR (ppm) | ±50 |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Terminal electrode | Sn﹑Ni﹑Cu |
| Protective coating | UL- 94-V0 requirements(green) |
| Marking coating | UL- 94-V0 requirements (black) |
| Operating Temperature | -55℃~155℃ |
| Storage Conditions | temperature+10℃~40℃;humidity ≦75% |
| Wave solder Preheating | 100℃~130℃, max.100 sec. |
| Wave Soldering Solder | 250℃~265℃ max. 10 sec |
| Solder reflow Preheating | 145 ± 15℃, max.120 sec. |
| Reflow Soldering Solder | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework temperature(hot air equipment) | 350℃, 3~5seconds |
| MPQ | 2000PCS |
| Unit weight | 0.255g±0.012g |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | HTC-M-series_电阻.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-14

HTE2512M3W0R082F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.082R(82mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM
$0.104712 More

HTE1206M2W0R003FS
Wide Terminal Current Sensing Resistor0612 ,0.003R(3mR) ,±1% ,2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.067015 More

MHTC1206M1W01M50F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MHTC
$0.067466 More

HTE2512C3W0R050F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.05R(50mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.123743 More

HTE1206M1W5R001D
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.001R(1mR) ,±0.5% ,1.5W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.000000 More

HTE1206M1W5R010F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.087560 More

MHTC0805M1W0R002G
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.002R(2mR) ,±2% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MHTC
$0.062647 More

HTE0805M1W0R050F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.05R(50mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.062827 More

HTE3015M4W0R003F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1530 ,0.003R(3mR) ,±1% ,4W ,MnCu ,±100PPM
$0.000000 More

HTE3921C3W0R220F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.22R(220mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM
$0.733609 More

HTE2512M3W0R001FS
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.001R(1mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.118038 More

HTE0805M1W2R010F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1.2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.058251 More

HTE1206M2W0R002G
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±2% ,2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.089926 More

HTE3921M5W0R020F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.02R(20mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.652675 More

HTE3921C5W0R010F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.01R(10mR) ,±1% ,5W ,Cu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.403920 More

HTE1206M1W5R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.067015 More

HTE2512C3W0R015F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.015R(15mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.089474 More

HTE0805M1W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.062827 More

MHTC0805M1W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±150PPM ,WALTER-MHTC
$0.059705 More

MHTC1206M1W0R001F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MHTC
$0.068234 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in