The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-0603-0R000000000STE |
| Manufacturer Product Number: | STEJ0603 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-STEJ |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 0603 |
| Resistance Value : | 0Ω |
| Resistance Power : | 1/4W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0R ,0.25W ,- ,- ,- ,WALTER-STE |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-STEJ |
| Product Type | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Structure &Material | |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Resistive element | Cu alloy |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Soldering Parameters | |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter_Profile_CN.pdf | |
| Data Sheet | WALTER_STEJ.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
2026-05-04 expected arrival 30000
Quantity
Unit Price
5
$0.047977
50
$0.041788
200
$0.038908
500
$0.031985
MPQ:5000
MOQ: 5000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

STE0805MW75R013F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.013R(13mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC0402MW33R015F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.015R(15mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.058517 More

STE0805MW75R080F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.08R(80mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

STE0603MW50R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R499F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.499R(499mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.031251 More

STE0805MW75R030D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.03R(30mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035515 More

STE0603MW50R100F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.1R(100mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

MSTC1206M1W0R001FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.025892 More

STE0805MW75R005FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0603MW50R022F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.022R(22mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0603MW50R060F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.060R(60mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025491 More

STE0805MW75R300F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.3R(300mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE0805MW75R220F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.22R(220mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028786 More

STE0805MW75R130F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.13R(130mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

STE0805CW75R300F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.3R(300mR) ,±1% ,3/4W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035640 More

STE1206C1W0R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE1206M1W0R033F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.033R(33mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.022611 More

STE1206M1W0R028F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.028R(28mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE0805MW75R030F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.03R(30mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805MW75R005DS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.034726 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in