✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R001F1RM100PSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R001F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.001Ω(1mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±350PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.001R(1mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±350PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-24
Quantity
Unit Price
5
$0.095520
50
$0.079600
150
$0.070048
500
$0.060496
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

STE0603MW50R013F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.013R(13mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

STE0805MW75R003FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.003R(3mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE1206M1W0R023F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.023R(23mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026308 More

MSTC0805MW50R002FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.032184 More

MSTC0805MW502M50FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.0025R(2.5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.045350 More

STE0805MW75R430F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.43R(430mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE1206M1W0R028F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.028R(28mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE0805MW75R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.012R(12mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805MW75R007FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.007R(7mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE1206M1W0R013F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.013R(13mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023982 More

STE0805MW75R220F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.22R(220mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028786 More

STE1206M1W0R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.020R(20mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023718 More

MSTC0805MW50R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.023303 More

STE0805MW75R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.02R(20mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023026 More

MSTC0805MW50R010F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.010R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MSTC
$0.071537 More

STE1206M1W0R007D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.007R(7mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.044060 More

MSTC1206M1W0R002FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

MSTC0603MW33R001F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.001R(1mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,150PPM
$0.031071 More

STE0603MW50R030F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.03R(30mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023566 More

STE0603MW50R033F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.033R(33mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023982 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in