✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R005F1RM100PSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R005F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.005Ω(5mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005R(5mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |

EMA25F3W0R005MDG
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005Ω(5mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,ELLON-EMA
$0.046684 More

MSHL2512M3W0R005FU
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005Ω(5mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MSHL
$0.069909 More

MSH2512F3W0R005FU
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005Ω(5mR) ,±1% ,3W ,FeCrAl ,±50PPM ,WALTER-MSH
$0.042494 More

SP2512FR005E3WPKH
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005Ω(5mR) ,±1% ,3W ,Alloy ,±50PPM
$0.030291 More

EMA25F3W0R005MDS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.005Ω(5mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM
$0.044016 More

MA251230FR005MZ
Metal Current Sensing Chip Resistor2512 ,0.005Ω(5mR) ,1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,EVER-MA
$0.064769 More

MR251230FR005MZ
Metal Current Sensing Chip Resistor2512 ,0.005Ω(5mR) ,1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,EVER-MR
$0.000000 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-28
Quantity
Unit Price
5
$0.082612
50
$0.068843
150
$0.060582
500
$0.052321
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

STE0805MW75R024F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.024R(24mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE0603MW50R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

MSTC0805MW50R005F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.092281 More
STEJ0805
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0R ,0.5W ,- ,- ,- ,WALTER-STE
$0.027374 More

STE1206M1W0R005DS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.046675 More

STE1206M1W0R021F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.021R(21mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE0805MW75R150F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.15R(150mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

MSTC0603MW33R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.01R(10mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.031071 More

STE0603MW50R006FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.006R(6mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.023982 More

STE1206M1W0R028F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.028R(28mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

MSTC1206M1W0R002FF
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

STE0805MW75R030D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.03R(30mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035515 More

STE0805MW75R005DS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.034726 More

STE1206M1W0R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.012R(12mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE1206M1W0R014F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.014R(14mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

STE0805MW75R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.012R(12mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805MW75R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.02R(20mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023026 More

STE1206M1W0R007D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.007R(7mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.044060 More

STE0805MW75R035F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.035R(35mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.022611 More

STE0603MW50R062F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.062R(62mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM
$0.026806 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in