✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R047F1RM11JPSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R047F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.047Ω(47mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.047R(47mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |

MSH2512F3W0R047FU
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.047Ω(47mR) ,±1% ,3W ,FeCrAl ,±50PPM ,WALTER-MSH
$0.047215 More

EMA25F3W0R047MDG
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.047Ω(47mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM
$0.046684 More

SP2512FR047E3WPKH
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.047Ω(47mR) ,±1% ,3W ,Alloy ,±50PPM
$0.030291 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-10

MSTC0603MW33R001F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.001R(1mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,150PPM
$0.031071 More

STE0603MW50R015F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.015R(15mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023026 More

STE0603MW50R070F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.070R(70mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.038562 More

STE0805MW75R018F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.018R(18mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.022611 More

MSTC0402MW25R030F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.03R(30mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.058517 More

STE1206M1W0R017F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.017R(17mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE1206M1W0R005FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.019869 More

MSTC0603MW33R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.003R(3mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.031071 More

MSTC1206M1W0R005FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

STE0603MW50R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024798 More

MSTC0805MW50R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.023303 More

STE0805MW75R130F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.13R(130mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

STE1206M1W04M70FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.0047R(4.7mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

STE0805MW75R068F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.068R(68mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC0805MW50R003F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.130200 More

STE0603MW50R009FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.009R(9mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.024535 More

STE0603MW50R056F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.056R(56mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.033328 More

STE0805MW75R030D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.03R(30mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035515 More

STE0805MW75R470D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.47R(470mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.096798 More

MSTC0402MW25R047F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.047R(47mR) ,±1% ,1/4W ,MnCu ,100PPM,WALTER-MSTC
$0.062905 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in