✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R082F1RM11JPSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R082F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.082Ω(82mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.082R(82mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-07

MSTJ0805
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0R ,- ,- ,- ,- ,WALTER-MSTJ
$0.021932 More

STE0805MW75R007FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.007R(7mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R470D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.47R(470mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.096798 More

STE1206M1W0R024F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.024R(24mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027138 More

MSTC1206M1W0R005FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

MSTC1206M1W0R002FF
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

STE1206M1W0R017F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.017R(17mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE0805MW75R470F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.47R(470mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.060231 More

STE1206C1W0R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE0805MW75R033F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.033R(33mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.022749 More

STE0805MW75R150D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.150R(150mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.048392 More

MSTC0805MW50R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.023303 More

STE0805MW75R030D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.03R(30mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035515 More

STE0603MW50R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024798 More

MSTC0402MW33R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.02R(20mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,100PPM ,WALTER-MSTC
$0.058517 More

MSTC0603MW33R001F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.001R(1mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,150PPM
$0.031071 More

STE0603MW50R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

MSTC0805MW50R001FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±150PPM ,WALTER-MSTC
$0.028482 More

STE1206C1W0R004F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE1206M1W0R005FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.019869 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in