✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R090F1RM11JPSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R090F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.09Ω(90mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.09R(90mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-07

STE0805MW75R068F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.068R(68mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC0805MW501M50F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.028482 More

STE1206M1W0R027F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.027R(27mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026377 More

STE1206M1W0R016F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.016R(16mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE1206M1W0R028F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.028R(28mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE0603MW50R050F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.05R(50mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

MSTC0805MW50R005F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.092281 More

STE0805MW75R013F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.013R(13mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC1206M1W0R001FF
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

MSTJ1206
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0R ,- ,- ,- ,- ,WALTER-MSTJ
$0.024092 More

STE0805MW75R009F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.009R(9mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC0603MW33R004F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.004R(4mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM
$0.039499 More

STE1206M1W0R025F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.025R(25mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More
STEJ0805
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0R ,0.5W ,- ,- ,- ,WALTER-STE
$0.027374 More

STE0805MW75R500F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.5R(500mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.030157 More

STE0603MW50R062F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.062R(62mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM
$0.026806 More

STE0603MW50R100F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.1R(100mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

STE0805MW75R470D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.47R(470mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.096798 More

STE1206M1W0R007FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.007R(7mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024937 More

STE0805MW75R450F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.45R(450mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in