✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2512-R120F1RM11JPSH0 |
| Manufacturer Product Number: | PMSH2512M3W0R120F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-PMSH |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2512 |
| Resistance Value : | 0.12Ω(120mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.12R(120mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MSH2512-Series |
| Product Type | Metal Strip Current Sensing Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | MnCu,Cu/FeCrAl,Cu |
| Power Rating | 1W/2W/3W |
| Resistance Value | 0.5mR-56mR |
| Resistance Tolerance | ±0.5% ;F=±1% ; G=±2% |
| Size | 2512 |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy, meets UL- 94-V0 requirements (black) |
| Plating layer | Sn﹑Ni |
| TCR (ppm/℃) | ±150;±100;±50 |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| STORAGE CONDITIONS | Under airtight in temperature+10℃~40℃、relative humidity ≦75% can store 2 years |
| MPQ | 3000/4000 |
| Termination Style | SMD |

EMA25F3W0R120MDG
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.12Ω(120mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM
$0.046684 More

EMA25F3W0R120KDG
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.12Ω(120mR) ,±1% ,3W ,KARMA ,±50PPM ,ELLON-EMA
$0.049352 More

EMA25F3W0R120FDG
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.12Ω(120mR) ,±1% ,3W ,FeCrAl ,±50PPM ,ELLON-EMA
$0.044016 More

SP2512FR120E3WPKH
Metal Current Sensing Chip Resistor ,2512 ,0.12Ω(120mR) ,±1% ,3W ,Alloy ,±50PPM
$0.030291 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | PMSB_PMSH2512-Series_V001(1).pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-26

MSTC0603MW33R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.005R(5mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.118496 More

STE0603MW50R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.012R(12mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

MSTC1206M1W0R001FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

STE1206M1W0R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

STE0805AW75R200F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.2R(200mR) ,±1% ,3/4W ,Alloy ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

STE0805MW75R400F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.4R(400mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE0805MW75R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.01R(10mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.020562 More

MSTC0805MW502M50FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.0025R(2.5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.045350 More

MSTC0805MW50R004F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.092281 More
STEJ0805
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0R ,0.5W ,- ,- ,- ,WALTER-STE
$0.027374 More

STE0805MW75R005FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

MSTC0402MW25R035F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.035R(35mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,MnCu ,±100PPM
$0.000000 More

STE1206M1W0R006FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.006R(6mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025768 More

STE0603MW50R013F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.013R(13mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

STE1206M1W0R022F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.022R(22mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE1206M1W0R007D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.007R(7mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.044060 More

STE0805MW75R220F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.22R(220mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028786 More

MSTC1206M1W0R001FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.025892 More

STE0805MW75R130F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.13R(130mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

STE0805MW75R200F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.2R(200mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in