✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-0402-4K70J1Y001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR0402J4K70Q10Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 0402 |
| Resistance Value : | 4.7KΩ(4.7KR) |
| Resistance Tolerance : | ±5% |
| Voltage Rating : | DC100V |
| Resistance Power : | 1/16W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.7K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVER OHMS _HR.pdf |
| ever_HR..U Series.pdf | |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-14

HR0402F34K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,34K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K47Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.47K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F4K30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F22K6Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,22.6K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F287KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,287K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K54Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.54K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F162KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,162K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J510RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,510R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J680KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,680K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J430KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,430K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K74Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.74K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F14K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,14K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J270KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,270K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F680KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,680K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J430RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,430R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F47K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,47K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K00Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F365KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,365K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F154KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,154K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F44K2Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,44.2K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in