✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-0402-53K6F1Y001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR0402F53K6Q10Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 0402 |
| Resistance Value : | 53.6KΩ(53.6KR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| Voltage Rating : | DC100V |
| Resistance Power : | 1/16W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,53.6K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| EVER OHMS _HR.pdf | |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-05

HR0402F1M80Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.8M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F39K2Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,39.2K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F205KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,205K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K20Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.2K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J470RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,470R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F182RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,182R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F470KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,470K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K90Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.9K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J12K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,12K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F30K1Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,30.1K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F536RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,536R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F374KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,374K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F357KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,357K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K78Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.78K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F430KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,430K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F143RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,143R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F549RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,549R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F392RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,392R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F107RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,107R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F12K1Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,12.1K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in