✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-0805-390KJ1W001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR0805J390KP05Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 0805 |
| Resistance Value : | 390KΩ(390KR) |
| Resistance Tolerance : | ±5% |
| Voltage Rating : | DC400V |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,0805 ,390K ,±5% ,1/8W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,400V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-14

HR0402F162RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,162R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J1K30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.3K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J110RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,110R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J240RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,240R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F17K8Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,17.8K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F154KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,154K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K55Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.55K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J4M30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.3M ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F43K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,43K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F287RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,287R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F41K2Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,41.2K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F56K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,56K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F422KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,422K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F392RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,392R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F402RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,402R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K00Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F270KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,270K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F590KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,590K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3M00Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in