✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-0805-48K7F1W001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR0805F48K7P05Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 0805 |
| Resistance Value : | 48.7KΩ(48.7KR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| Voltage Rating : | DC400V |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,0805 ,48.7K ,±1% ,1/8W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,400V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVER OHMS _HR.pdf |
| ever_HR..U Series.pdf | |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-30

HR0402F113KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,113K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K18Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.18K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F232KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,232K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F54K9Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,54.9K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F15K4Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,15.4K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F365RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,365R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F24K9Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,24.9K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F57K6Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,57.6K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F124KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,124K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F56K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,56K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J5M60Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.6M ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F681RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,681R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K48Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.48K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F590RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,590R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F5M60Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.6M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F110RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,110R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K43Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.43K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J3M90Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.9M ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F48K7Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,48.7K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J2K40Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.4K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in