✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-0805-499RF1W001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR0805F499RP05Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 0805 |
| Resistance Value : | 499Ω(499R) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| Voltage Rating : | DC400V |
| Resistance Power : | 1/8W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,0805 ,499R ,±1% ,1/8W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,400V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| EVER OHMS _HR.pdf | |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-18

HR0402F324KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,324K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J160RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,160R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F205RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,205R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K65Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.65K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F4K32Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.32K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K62Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.62K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2M00Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F680KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,680K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F280RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,280R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F360KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,360K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F4M30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.3M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F309RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,309R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F150RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,150R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F330KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,330K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F620KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,620K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F357KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,357K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F13K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,13K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J100RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,100R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K05Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.05K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1M20Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.2M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in