✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-1206-10K7F1V001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR1206F10K7P05Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 1206 |
| Resistance Value : | 10.7KΩ(10.7KR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| Voltage Rating : | DC500V |
| Resistance Power : | 1/4W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,1206 ,10.7K ,±1% ,1/4W(0.25W) ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,500V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-17

HR0402F110KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,110K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F178RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,178R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J16K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,16K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F316RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,316R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F4K32Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.32K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F365KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,365K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K43Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.43K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F523RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,523R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F430RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,430R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2M70Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.7M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K62Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.62K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2M40Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.4M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F5K10Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.1K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F18K7Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,18.7K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F13K3Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,13.3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J680KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,680K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F127KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,127K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J1K60Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.6K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F237KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,237K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F68K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,68K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in