✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-1206-118KD1V001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR1206D118KP05Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 1206 |
| Resistance Value : | 118KΩ(118KR) |
| Resistance Tolerance : | ±0.5% |
| Voltage Rating : | DC500V |
| Resistance Power : | 1/4W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,1206 ,118K ,±0.5% ,1/4W(0.25W) ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,500V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-16

HR0402F10M0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,10M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F62K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,62K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J330RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,330R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F392RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,392R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F107RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,107R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F3K74Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,3.74K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F249RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,249R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K21Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.21K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F4K12Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,4.12K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F620RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,620R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K62Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.62K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F200RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,200R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F255RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,255R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J560RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,560R ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F215RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,215R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F196RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,196R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F5K11Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.11K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F511KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,511K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J1K30Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.3K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J5K10Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.1K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in