✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R11-2512-53R6F1T001LVHR |
| Manufacturer Product Number: | HR2512F53R6E04Z |
| Manufacturers : | EVER |
| Series : | EVER-HR |
| Product Type : | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| size : | 2512 |
| Resistance Value : | 53.6Ω(53.6R) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| Voltage Rating : | DC500V |
| Resistance Power : | 1W |
| Description: | High Voltage Think Film Chip Resistor,2512 ,53.6R ,±1% ,1W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,500V |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EVER |
| Product Series | HR Series |
| Product Type | High Voltage Think Film Chip Resistor |
| Size | 1206 1210 2010 2512 |
| Working Voltage (DC) | 800V 2000V 3000V |
| Resistance Range | 1K~30M |
| Rated Power | 0.25W 0.33W 0.5W 1W |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ever_HR..U Series.pdf |
| Electronic | EVER_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-29

HR0402J300KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,300K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F45K3Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,45.3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F536KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,536K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2K74Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.74K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J1M60Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.6M ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F487KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,487K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F24K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,24K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J62K0Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,62K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F10K7Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,10.7K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F2M70Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,2.7M ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F5K76Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,5.76K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F182KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,182K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F562RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,562R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F14K3Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,14.3K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F196KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,196K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F115RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,115R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F36K5Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,36.5K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F348RQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,348R ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402J110KQ10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,110K ,±5% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More

HR0402F1K13Q10Z
High Voltage Think Film Chip Resistor,0402 ,1.13K ,±1% ,1/16W ,- ,±100PPM ,EVER-HR ,100V
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in