✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | TVS2-2P12V0C20K91M04R605K |
| Manufacturer Product Number: | 5KP12CA |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-5KP |
| Product Type : | TVS Diodes |
| Power(W) : | 5000W |
| Reverse Stand-Off Voltage VRWM (V) : | 12V |
| Max Clamping Voltage VC @IPP (V) : | 19.9V |
| Max Peak Pulse Current IPP (A) : | 251.26A |
| Package : | R6(P600) |
| Description: | BI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):12V ,VC@IPP:19.9V ,IPP-251.26A ,IR:5μA ,R6/P600 ,SOCAY-5KP |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Product Type | Axial Lead Transient Voltage Suppressors (TVS) |
| Product Series | 5KP Series (5.0V To 190V) 5000W |
| Packaging | R6/P600 |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| TJ , TSTG | -55 to +150°C |
| VF | 3.5/5.0V |
| MPQ | 800 PCS Reel/250 PCS Box |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SOCAY_5KP.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-04-30
SMAJ8.5A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):8.5V ,VC@IPP:14.4V ,IPP-27.78A ,IR:10μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF30A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):30V ,VC@IPP:48.4V ,IPP-8.26A ,IR:1μA ,SOD-123FL ,CK
$0.000000 More
SMAJ26CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):26V ,VC@IPP:42.1V ,IPP-9.5A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF80CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):80V ,VC@IPP:129V ,IPP-1.55A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.025466 More

4.0SMF17CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):17V ,VC@IPP:27.6V ,IPP-14.5A ,IR:1μA ,SOD-123FL ,17CL
$0.000000 More
SMAJ190A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):190V ,VC@IPP:307.8V ,IPP-1.3A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF17CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):17V ,VC@IPP:27.6V ,IPP-7.25A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
SMF48CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):48V ,VC@IPP:77.4V ,IPP-2.58A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More

4.0SMF8.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):8V ,VC@IPP:13.6V ,IPP-29.41A ,IR:50μA ,SOD-123FL ,8CL
$0.000000 More

5KP64A
UNI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):64V ,VC@IPP:103V ,IPP-48.54A ,IR:5μA ,R6/P600 ,SOCAY-5KP
$0.000000 More

TPSMEJ33CA
BI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):33V ,VC@IPP:53.3V ,IPP-94A ,IR:5μA ,SMC/DO-214AB ,SOCAY-TPSMEJ
$0.000000 More
SMF75A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):75V ,VC@IPP:121V ,IPP-1.65A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.025466 More
SMAJ17CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):17V ,VC@IPP:27.6V ,IPP-14.49A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ14CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):14V ,VC@IPP:23.2V ,IPP-17.24A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF75CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):75V ,VC@IPP:121V ,IPP-3.3A ,IR:1μA ,SOD-123FL ,75CL
$0.000000 More

SMBJ36CA
BI TVS Diodes ,600W ,VRWM(V):36V ,VC@IPP:58.1V ,IPP-10.33A ,IR:5μA ,SMB/DO-214AA
$0.025588 More
SMF26CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):26V ,VC@IPP:42.1V ,IPP-4.75A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More

SM8S36AG
UNI TVS Diodes ,6600W ,VRWM(V):36V ,VC@IPP:58.1V ,IPP-114A ,IR:5μA ,DO-218AB ,SOCAY-SM8S
$0.000000 More
SMAJ90A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):90V ,VC@IPP:146V ,IPP-2.74A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF20CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):20V ,VC@IPP:32.4V ,IPP-12.34A ,IR:1μA ,SOD-123FL ,20CL
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in