The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | TVS2-2P18V0C33K58M10SMCVS |
| Manufacturer Product Number: | 5.0SMDJ18CA |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-5.0SMDJ |
| Product Type : | TVS Diodes |
| Power(W) : | 5000W |
| Reverse Stand-Off Voltage VRWM (V) : | 18V |
| Max Clamping Voltage VC @IPP (V) : | 29.2V |
| Max Peak Pulse Current IPP (A) : | 172.95A |
| Package : | DO-214AB (SMC) |
| Description: | BI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):18V ,VC@IPP:29.2V ,IPP-172.95A ,IR:10μA ,SMC/DO-214AB ,SOCAY-TVS |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-5.0SMDJ |
| Product Type | TVS Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 5.0SMDJ_v2408.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-16

5.0SMDJ58CA
BI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):58V ,VC@IPP:93.6V ,IPP-53.95A ,IR:5μA ,SMC/DO-214AB
$0.220846 More
SMAJ12A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):12V ,VC@IPP:19.9V ,IPP-20.1A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF220A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):220V ,VC@IPP:356V ,IPP-0.56A(560mA) ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.033337 More
SMF28CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):28V ,VC@IPP:45.4V ,IPP-4.41A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
SMF14A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):14V ,VC@IPP:23.2V ,IPP-8.62A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
SMAJ6.5CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):6.5V ,VC@IPP:11.2V ,IPP-35.71A ,IR:500μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ5.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):5V ,VC@IPP:9.2V ,IPP-43.48A ,IR:800μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF70A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):70V ,VC@IPP:113V ,IPP-3.54A ,IR:1μA ,SOD-123FL ,DP
$0.000000 More
SMAJ9.0CA
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):9V ,VC@IPP:15.4V ,IPP-25.97A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ90A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):90V ,VC@IPP:146V ,IPP-2.74A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

SM8S36AG
UNI TVS Diodes ,6600W ,VRWM(V):36V ,VC@IPP:58.1V ,IPP-114A ,IR:5μA ,DO-218AB ,SOCAY-SM8S
$0.000000 More
SMF10CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):10V ,VC@IPP:17V ,IPP-11.76A ,IR:2.5μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More

4.0SMF6.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):6V ,VC@IPP:10.3V ,IPP-38.83A ,IR:800μA ,SOD-123FL ,6CL
$0.000000 More
SMF43A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):43V ,VC@IPP:69.4V ,IPP-2.88A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More

4.0SMF10CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):10V ,VC@IPP:17V ,IPP-23.52A ,IR:2.5μA ,SOD-123FL ,10CL
$0.000000 More
SMF170A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):170V ,VC@IPP:275V ,IPP-0.73A(730mA) ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.033337 More
SMAJ170A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):170V ,VC@IPP:275V ,IPP-1.45A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ8.0A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):8V ,VC@IPP:13.6V ,IPP-29.41A ,IR:50μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF17CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):17V ,VC@IPP:27.6V ,IPP-7.25A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
SMF60A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):60V ,VC@IPP:96.8V ,IPP-2.07A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in