The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | TVS2-2Q30V0C62G20M04SMBSM |
| Manufacturer Product Number: | SMBJ30CA |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-SMBJ |
| Product Type : | TVS Diodes |
| Power(W) : | 600W |
| Reverse Stand-Off Voltage VRWM (V) : | 30V |
| Max Clamping Voltage VC @IPP (V) : | 48.4V |
| Max Peak Pulse Current IPP (A) : | 12.4A |
| Package : | SMB/DO-214AA |
| Description: | BI TVS Diodes ,600W ,VRWM(V):30V ,VC@IPP:48.4V ,IPP-12.4A ,IR:5μA ,SMB/DO-214AA ,SOCAY-SMBJ |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Product Type | Surface Mount Transient Voltage Suppressors (TV |
| Product Series | SMBJ Series 3.3 To 440 V |
| Packaging | SMB |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SOCAY_SMBJ.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-16
SMF190A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):190V ,VC@IPP:308V ,IPP-0.69A(690mA) ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.033337 More
SMF5.0A
UNI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):5V ,VC@IPP:9.2V ,IPP-21.74A ,IR:400μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More
SMF150CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):150V ,VC@IPP:243V ,IPP-0.82A(820mA) ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.033337 More

5KP33A
UNI TVS Diodes ,5000W ,VRWM(V):33V ,VC@IPP:53.3V ,IPP-93.81A ,IR:5μA ,R6/P600 ,SOCAY-5KP
$0.000000 More
SMAJ28CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):28V ,VC@IPP:45.4V ,IPP-8.81A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

SMBJ250CA
BI TVS Diodes ,600W ,VRWM(V):250V ,VC@IPP:405V ,IPP-1.48A ,IR:5μA ,SMB/DO-214AA ,SOCAY-SMBJ
$0.000000 More

4.0SMF5.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):5V ,VC@IPP:9.2V ,IPP-43.38A ,IR:800μA ,SOD-123FL ,5CL
$0.000000 More
SMAJ170A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):170V ,VC@IPP:275V ,IPP-1.45A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ26A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):26V ,VC@IPP:42.1V ,IPP-9.5A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF17CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):17V ,VC@IPP:27.6V ,IPP-7.25A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.018520 More

4.0SMF8.0A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):8V ,VC@IPP:13.6V ,IPP-29.41A ,IR:50μA ,SOD-123FL ,AR
$0.000000 More
SMAJ90A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):90V ,VC@IPP:146V ,IPP-2.74A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMF110CA
BI TVS Diodes ,200W ,VRWM(V):110V ,VC@IPP:177V ,IPP-1.13A ,IR:1μA ,SMF ,SOCAY-SMF
$0.033337 More
SMAJ85A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):85V ,VC@IPP:137V ,IPP-2.92A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
SMAJ400A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):400V ,VC@IPP:648V ,IPP-0.62A(620mA) ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.046378 More
SMAJ190CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):190V ,VC@IPP:307.8V ,IPP-1.3A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF8.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):8V ,VC@IPP:13.6V ,IPP-29.41A ,IR:50μA ,SOD-123FL ,8CL
$0.000000 More
SMAJ7.0CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):7V ,VC@IPP:12V ,IPP-33.33A ,IR:200μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More

4.0SMF7.5A
UNI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):7.5V ,VC@IPP:12.9V ,IPP-31.01A ,IR:100μA ,SOD-123FL ,AP
$0.000000 More
SMAJ16CA
BI TVS Diodes ,400W ,VRWM(V):16V ,VC@IPP:26V ,IPP-15.38A ,IR:5μA ,SMA/DO-214AC ,SOCAY-SMAJ
$0.026502 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in