✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-05D0-455FB1B5L050010 |
| Manufacturer Product Number: | 05D560KJ |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-05D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | Ø5mm |
| Varistor Voltage (Vv) : | 56(50~62) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 123V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC45V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 250A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC45V ,Vv:56(50~62) ,Vc:123V ,250A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-05D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 05D Series_v2105.1.pdf |
| 05D_Series.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

07D180K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,250A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D431K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D781K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC640V ,Vv:780(702~858) ,Vc:1290V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D431KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D101K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:177V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D431KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D331K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:550V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D201K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:340V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D180KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,500A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D820KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC65V ,Vv:82(74~90) ,Vc:135V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D680K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC56V ,Vv:68(61~75) ,Vc:135V ,250A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D681K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D820K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC65V ,Vv:82(74~90) ,Vc:145V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D751KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC615V ,Vv:750(675~825) ,Vc:1240V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D680K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC56V ,Vv:68(61~75) ,Vc:135V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D101KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D270K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC22V ,Vv:27(24~30) ,Vc:53V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:500V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:395V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D681KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in