✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-05D0-C0F3B6D0L050010 |
| Manufacturer Product Number: | 05D361K |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-05D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | Ø5mm |
| Varistor Voltage (Vv) : | 360(324~396) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 620V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC300V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 400A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC300V ,Vv:360(324~396) ,Vc:620V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-05D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 05D_Series.pdf |
| 05D Series_v2105.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

10D391KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:650V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.017668 More

05D22KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC18V ,Vv:22(19.5~26) ,Vc:48V ,250A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D470KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC38V ,Vv:47(42~54) ,Vc:93V ,500A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D391K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:650V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D471KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-05D
$0.021201 More

10D681K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,2500A ,Short straight lead ,P7.5mm ,L5.0±0.5mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.039752 More

10D511K-C5.0
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,2500A ,Short straight lead ,P7.5mm ,L5.0±0.5mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.035335 More

10D151KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC125V ,Vv:150(135~165) ,Vc:250V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D681KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:415V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D330KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC26V ,Vv:33(29.5~36.5) ,Vc:66V ,500A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D121K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC100V ,Vv:120(108~132) ,Vc:200V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D101KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D560K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC45V ,Vv:56(50~62) ,Vc:110V ,250A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D511KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D221K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC180V ,Vv:220(198~242) ,Vc:380V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D621K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC505V ,Vv:620(558~682) ,Vc:1025V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D470K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC38V ,Vv:47(42~54) ,Vc:93V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in