✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-05D0-E3C4D7H0L050010 |
| Manufacturer Product Number: | 05D431KJ |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-05D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | Ø5mm |
| Varistor Voltage (Vv) : | 430(387~473) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 745V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC350V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 800A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:745V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-05D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 05D_Series.pdf |
| 05D Series_v2105.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-27

10D271KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC225V ,Vv:270(243~297) ,Vc:455V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D361K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC300V ,Vv:360(324~396) ,Vc:595V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D201KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:340V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D361K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC300V ,Vv:360(324~396) ,Vc:620V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D180KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D121K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC100V ,Vv:120(108~132) ,Vc:200V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:775V ,1200A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-07D
$0.021204 More

05D680K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC56V ,Vv:68(61~75) ,Vc:150V ,100A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D391K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:675V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D431KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D681K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,2500A ,Short straight lead ,P7.5mm ,L5.0±0.5mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.039752 More

10D331K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:550V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D102KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC825V ,Vv:1000(900~1100) ,Vc:1650V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D270KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC22V ,Vv:27(24~30) ,Vc:53V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D470KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC38V ,Vv:47(42~54) ,Vc:93V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D431K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D330K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC26V ,Vv:33(29.5~36.5) ,Vc:73V ,100A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:395V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:500V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D471KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-05D
$0.021201 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in