✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-05D0-G2C3G5D0L050010 |
| Manufacturer Product Number: | 05D331K |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-05D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | Ø5mm |
| Varistor Voltage (Vv) : | 330(297~363) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 570V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC275V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 400A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:570V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-05D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 05D_Series.pdf |
| 05D Series_v2105.1.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-27

05D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:415V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D331K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:550V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D271K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC225V ,Vv:270(243~297) ,Vc:455V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D560K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC45V ,Vv:56(50~62) ,Vc:110V ,250A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D221K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC180V ,Vv:220(198~242) ,Vc:360V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D220K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC18V ,Vv:22(19.5~26) ,Vc:48V ,100A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:775V ,1200A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-07D
$0.021204 More

05D751K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC615V ,Vv:750(675~825) ,Vc:1240V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:395V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D471KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D331K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:550V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D561KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC460V ,Vv:560(504~616) ,Vc:925V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:500V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:500V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D561KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC460V ,Vv:560(504~616) ,Vc:925V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D121KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC100V ,Vv:120(108~132) ,Vc:200V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D181KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC150V ,Vv:180(162~198) ,Vc:300V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D751K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC615V ,Vv:750(675~825) ,Vc:1240V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D201KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:355V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D201K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:355V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in