✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-07D0-BOD2J3A7J050011 |
| Manufacturer Product Number: | 07D241KJ |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-07D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | 07D |
| Varistor Voltage (Vv) : | 240(216~264) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 395V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC200V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 1750A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:395V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-07D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 07D Series.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

05D22KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC18V ,Vv:22(19.5~26) ,Vc:48V ,250A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:520V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D271K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC225V ,Vv:270(243~297) ,Vc:455V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D181K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC150V ,Vv:180(162~198) ,Vc:300V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D101K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D151K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC125V ,Vv:150(135~165) ,Vc:260V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:775V ,1200A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-07D
$0.021204 More

05D390K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC31V ,Vv:39(35~43) ,Vc:80V ,100A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D121K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC100V ,Vv:120(108~132) ,Vc:200V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D101K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D201K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:340V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D220KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC18V ,Vv:22(19.5~26) ,Vc:43V ,500A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D391K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:650V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,- ,SOCAY-MOV-10D
$0.035335 More

07D781K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC640V ,Vv:780(702~858) ,Vc:1290V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D751KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC615V ,Vv:750(675~825) ,Vc:1240V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D821KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC670V ,Vv:820(738~902) ,Vc:1355V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D471KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:810V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D431K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC350V ,Vv:430(387~473 ,Vc:710V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D781KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC640V ,Vv:780(702~858) ,Vc:1290V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D751K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC615V ,Vv:750(675~825) ,Vc:1240V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in