✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-07D0-G2C3E5A7J050011 |
| Manufacturer Product Number: | 07D331K |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-07D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | 07D |
| Varistor Voltage (Vv) : | 330(297~363) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 550V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC275V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 1750A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC275V ,Vv:330(297~363) ,Vc:550V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-07D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 07D Series.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

10D180KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D151K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC125V ,Vv:150(135~165) ,Vc:250V ,1200A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D151KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC125V ,Vv:150(135~165) ,Vc:250V ,1750A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:520V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D101K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D390KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC31V ,Vv:39(35~43) ,Vc:80V ,250A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D681KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

14D561K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,14D ,DC460V ,Vv:560(504~616) ,Vc:925V ,4500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,- ,SOCAY-MOV-14D
$0.059400 More

05D180K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:40V ,100A ,Long straight lead ,P5.0mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV
$0.000000 More

07D560KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC45V ,Vv:56(50~62) ,Vc:110V ,500A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D681K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC560V ,Vv:680(612~748) ,Vc:1120V ,1200A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D220K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC18V ,Vv:22(19.5~26) ,Vc:43V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.044169 More

05D621K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC505V ,Vv:620(558~682) ,Vc:1025V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D241K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:415V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D270K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC22V ,Vv:27(24~30) ,Vc:53V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D361KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC300V ,Vv:360(324~396) ,Vc:620V ,500A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D101KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D391K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:675V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

05D511KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D121K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC100V ,Vv:120(108~132) ,Vc:200V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in