✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | V1-10D0-H1B2F3E5L751512 |
| Manufacturer Product Number: | 10D221K |
| Manufacturer : | SOCAY |
| Series : | SOCAY-MOV-10D |
| Type : | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| Size : | Ø10mm |
| Varistor Voltage (Vv) : | 220(198~242) |
| Maximum Clamping Voltage VC : | 360V |
| Maximun allowable voltage (VDC) : | DC180V |
| Withstanding Surge Current (Imax)A : | 2500A |
| Description: | Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC180V ,Vv:220(198~242) ,Vc:360V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SOCAY |
| Product Series | SOCAY-MOV-10D |
| Product Type | Radial Lead Metal Oxide Varistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Material | No Radioactive Material |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +125℃ |
| Body | Nickel Plated |
| Leads | Tin Plated |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | SOCAY_10D_ Series_v2306.1.pdf |
| Safety certification | SOCAY_Varistor_VDE_Marks_Approval _40055275_300.pdf |
| SOCAY_Varistor_UL_VZCA2.E490791.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-20

10D911KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC745V ,Vv:910(819~1001) ,Vc:1500V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D561K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC460V ,Vv:560(504~616) ,Vc:925V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D511K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,400A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D180KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D241KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC200V ,Vv:240(216~264) ,Vc:395V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D361K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC300V ,Vv:360(324~396) ,Vc:595V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D391KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC320V ,Vv:390(351~429) ,Vc:675V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

10D101KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,3500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D180K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC14V ,Vv:18(15~21.6) ,Vc:36V ,500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

14D471K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,14D ,DC385V ,Vv:470(423~517) ,Vc:775V ,4500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,- ,SOCAY-MOV-14D
$0.226177 More

10D621K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC505V ,Vv:620(558~682) ,Vc:1025V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D511K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

05D511KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC415V ,Vv:510(459~561) ,Vc:845V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More

07D101KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC85V ,Vv:100(90~110) ,Vc:165V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

10D561K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC460V ,Vv:560(504~616) ,Vc:925V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,- ,SOCAY-MOV-10D
$0.041926 More

10D680KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC56V ,Vv:68(61~75) ,Vc:135V ,2000A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

10D821K
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,10D ,DC670V ,Vv:820(738~902) ,Vc:1355V ,2500A ,Long straight lead ,P7.5mm ,L15.0±1.0mm ,SOCAY-MOV-10D
$0.000000 More

07D221KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC180V ,Vv:220(198~242) ,Vc:360V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

07D201KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,07D ,DC170V ,Vv:200(180~220) ,Vc:340V ,1750A ,Single bend ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-07D
$0.000000 More

05D301KJ
Radial Lead Metal Oxide Varistor ,05D ,DC250V ,Vv:300(270~330) ,Vc:520V ,800A ,Long straight lead ,P5.0mm ,- ,SOCAY-MOV-05D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in