The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-3921-R015F1RM11JSTE0 |
| Manufacturer Product Number: | STE3921M3W0R015F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-STEM |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 3921 |
| Resistance Value : | 0.015Ω(15mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 3W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,3921 ,0.015R(15mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Product Type | Metal Foil Current Sensing Resistor |
| Resistance Value | R002-R700 |
| Resistance Tolerance | ±0.5%(D) / ±1%(F) |
| Size | 0603/0805/1206/2010 /2512/3921/4527 |
| Power Rating | 1/2W~4W |
| Material | MnCu alloy |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Resistive element | Cu alloy |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| Termination Style | SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | Walter_STE_M.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| RoHs Report | ChiPCSRFuse系列ROHS A222011430810400101R1.pdf |
| 20220401 Current sensing resistor+A2220114308101010(华德)CSR RoHS(1).pdf | |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-08

STE0805AW75R200F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.2R(200mR) ,±1% ,3/4W ,Alloy ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

STE0603MW50R068F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.068R(68mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More
STEJ0805
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0R ,0.5W ,- ,- ,- ,WALTER-STE
$0.027374 More

STE1206M1W0R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.012R(12mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE0805MW75R430F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.43R(430mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805MW75R065F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.065R(65mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM
$0.023982 More

STE0805MW75R450F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.45R(450mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE0805MW75R150D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.150R(150mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.048392 More

STE0805MW75R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.01R(10mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.020562 More

MSTC1206M1W0R002FF
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

MSTC0402MW33R030F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.03R(30mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM
$0.058517 More

MSTC0402MW25R040F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.04R(40mR) ,±1% ,1/4W ,MnCu ,100PPM,WALTER-MSTC
$0.058517 More

STE1206M1W0R014F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.014R(14mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

STE0603MW50R005D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.048738 More

STE1206M1W0R007D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.007R(7mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.044060 More

STE0805MW75R008F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.008R(8mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

MSTC0402MW332M50F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.0025R(2.5mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±150PPM ,WALTER-MSTC
$0.065831 More

STE0603MW50R005F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More
STEJ0603
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0R ,0.25W ,- ,- ,- ,WALTER-STE
$0.026654 More

STE1206M1W0R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in