The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-0402-A375G1FCW4FA |
| Manufacturer Product Number: | 0402F0.375A32V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-0402F |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 0402 |
| Current Value : | 375mA(0.375A) |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC32V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,0402 ,375mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Product Type | 0402FA SMD Fuse |
| Rated Current | 1A 2A 3A 4A 5A |
| Rated Voltage VDC | 32V |
| Size | 0402 |
| Characteristic | Fast Acting |
| Operating Temperature | -55℃~95℃ |
| MPQ | 10000PCS |
| STANDARDS AND APPROVALS | UL Pending |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | 0402F.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| RoHs Report | Walter_SMD_FUSE_ROHSA223.pdf |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-30
Quantity
Unit Price
5
$0.068843
20
$0.060582
200
$0.055074
1000
$0.049567
MPQ:10000
MOQ: 10000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
2410LT3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206HC30A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.067624 More
0603T6A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,6A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
0603F1.75A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1.75A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
0603T5A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.019876 More
0603F5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
6125SH4A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,4A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More

1206F3.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,3.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
6125SF4A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,4A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More

1206F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.045692 More
1032SF25A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,25A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.411231 More
1206HC25A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,25A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.070442 More
6125SF7A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,7A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0603F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
2410LT4A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,4A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
0603F3.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
6125SF6.3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,6.3A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1206SF12A32V
Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206SF ,-
$0.063818 More
1206T5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,5A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
6125SH2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in