✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1838-125AS10TV40A |
| Manufacturer Product Number: | EVH40-125A |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVH40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 118*38mm |
| Current Value : | 125A |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,118*38mm ,125A ,1000V ,Stud-mount |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVH40 |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | EV Fuse |
| Current Rating | 100A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref.to Standard | UL248-13;IEC 60269-4 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVH40.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

EVSV1000-315A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-300F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,300A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

PHV1800M
Power Fuse ,10*38mm ,8A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.927660 More

EVSV1000-400A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,400A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVH40-180A
Power Fuse ,118*38mm ,180A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT0800K
Power Fuse ,5*20 ,800mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.223740 More

5HT2200K
Power Fuse ,5*20 ,20A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.282257 More

EVSV1000-250A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,250A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT1125K
Power Fuse ,5*20 ,1.25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

6HV1100MP
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,1000V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

EVSV1000-275B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVH40-400A
Power Fuse ,118*38mm ,400A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-275F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EVH40-315A
Power Fuse ,118*38mm ,315A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT2250K
Power Fuse ,5*20 ,25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.292583 More

5HT2120K
Power Fuse ,5*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.258162 More

EVSV1000-315B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVH40-225A
Power Fuse ,118*38mm ,225A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-75A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,75A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT0500KP
Power Fuse ,5*20 ,500mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in