✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0805-3A80C80CB08A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0805L-380 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0805L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0805 |
| Hold Current (A) : | 3.8A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0805 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0805L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0805L |
| Size | 0805 |
| Hold Current (A) | 0.75A~3.8A |
| Trip Current (A) | 1.5A~7.6A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.0W-1.2W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0805L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1812-050-30V
PPTC SMD ,1812 ,500mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-260-13.2V
PPTC SMD ,1812 ,2.6A ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-150-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD1210L-800
PPTC SMD ,1210 ,8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD2920-185-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.85A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.058486 More

BSMD0603-005-33V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-030-60V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1206L-400
PPTC SMD ,1206 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.065797 More

BSMD1812-125-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.25A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD1210L-350
PPTC SMD ,1210 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.060314 More

BSMD1210-005-60V
PPTC SMD ,1210 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-260
PPTC SMD ,1210 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD1210-075-6V
PPTC SMD ,1210 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-002-60V
PPTC SMD ,0805 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.042037 More

BSMD1206-260-6V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.038077 More

BSMD0805-035-24V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.025588 More

BSMD1812-160-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More

BSMD1206L-200
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-030-60V
PPTC SMD ,2018 ,300mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.035640 More

BSMD0603-050-6V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in