✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-0201-R020F1VM11LMST |
| Manufacturer Product Number: | MSTC0201MW25R020F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-MSTC-0201 |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 0201 |
| Resistance Value : | 0.02Ω(20mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±100PPM |
| Resistance Power : | 1/4W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,0201 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-MSTC-0201 |
| Product Type | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Series | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size | 0402 |
| Material | MnCu alloy |
| Power Rating | 0.33W |
| Resistance Value | 5mΩ |
| Resistance Tolerance | ±1% |
| TCR (ppm) | ±100 |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Resistive element | Cu - alloy |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Terminal electrode | Sn﹑Ni﹑Cu |
| Protective coating | UL- 94-V0 requirements(green) |
| Marking coating | UL- 94-V0 requirements (black) |
| Operating Temperature | -55℃~155℃ |
| Storage Conditions | temperature+10℃~40℃;humidity ≦75% |
| Solder reflow Preheating | 145 ± 15℃, max.120 sec. |
| Reflow Soldering Solder | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework temperature(hot air equipment) | 350℃, 3~5seconds |
| MPQ | 10000PCS |
| Unit weight | 0.01g±0.003g |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | WALTE_MSTC0201.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-13
Quantity
Unit Price
10
$0.165223
50
$0.123918
300
$0.103265
MPQ:1
MOQ: 1
MOQ:10
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

STE0805CW75R300F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.3R(300mR) ,±1% ,3/4W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035640 More

STE0805MW75R500F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.5R(500mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.030157 More

MSTC1206M1W0R003FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

STE0603MW50R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R400F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.4R(400mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE1206M1W0R025F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.025R(25mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

STE0805MW75R006FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.006R(6mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R300F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.3R(300mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE0603MW50R062F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.062R(62mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM
$0.026806 More

MSTC1206M1W01M50FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.082845 More

STE1206M1W0R008FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.008R(8mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

STE1206C1W0R030F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.030R(30mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027138 More

MSTC1206M1W0R001FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.024598 More

MSTC0402MW33R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.01R(10mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,100PPM ,WALTER-MSTC
$0.038838 More

STE0603MW50R025F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.025R(25mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023982 More

STE1206M1W0R004FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE1206M1W0R017F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.017R(17mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE0805MW75R470D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.47R(470mR) ,±0.5% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.096798 More

MSTC0402MW25R035F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0402 ,0.035R(35mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,MnCu ,±100PPM
$0.000000 More

STE0805MW75R280F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.28R(280mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028786 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in