✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5020-25A0Y8FAN40A |
| Manufacturer Product Number: | WN40-25-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5*20mm |
| Current Value : | 25A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC300V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5*20 ,25A ,300VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN40 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN40 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | WALTER WN40.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-20
Quantity
Unit Price
1
$1.401231
10
$1.226077
50
$1.050923
100
$0.770677
MPQ:100
MOQ: 100
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

MHP-25-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.898402 More

WM20-S1A00HTT02380BG
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.852923 More

FHC-F25A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WN20-15-P
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

MHC-25
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.760777 More
WL50-20
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.908330 More

WM45-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.867423 More

WN20-16-P
Power Fuse ,5.2*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN20-2-P
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

FHC-F16A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WN20-6.3-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.820954 More

WHET-50
Power Fuse ,18*45 ,50A ,690VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-WHET ,-
$0.000000 More

RL06 50A 600VACDC CP1
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,600V ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More
WH62-150-M6
Power Fuse ,18*25 ,150A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$30.669591 More

WN20-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More
WL55-3
Power Fuse ,10*55mm ,3A ,1500V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL55 ,-
$2.714123 More

WN20-4-P
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WN10-6-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in