✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0805-1A10C80CB08A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0805L-110 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0805L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0805 |
| Hold Current (A) : | 1.1A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0805L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0805L |
| Size | 0805 |
| Hold Current (A) | 0.75A~3.8A |
| Trip Current (A) | 1.5A~7.6A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.0W-1.2W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0805L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1812-350-6V
PPTC SMD ,1812 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.049348 More

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-035-30V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1206L-380
PPTC SMD ,1206 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-300-12V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD1210L-300
PPTC SMD ,1210 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD1210-010-60V
PPTC SMD ,1210 ,100mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-075-24V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.021932 More

BSMD1206-300-12V
PPTC SMD ,1206 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-016-33V
PPTC SMD ,1206 ,160mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-020-33V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-260-6V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.038077 More

BSMD1206-035-6V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603-100-6V
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.029243 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-050-30V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD1210-050-24V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-004-24V
PPTC SMD ,0805 ,40mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD2018-150-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.5A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD0603L-100
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.031071 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in