✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0805-A040F50CBH8A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0805-004-24V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0805 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0805 |
| Hold Current (A) : | 40mA |
| Voltage (V) : | DC24V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0805 ,40mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0805 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0805 |
| Size | 0805 |
| Hold Current (A) | 0.05A~1.25A |
| Trip Current (A) | 0.15A~2.5A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.5W~1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0805_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD0603-020-12V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD0402L-035
PPTC SMD ,0402 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD0805-110-12V
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More

BSMD1206L-200
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-110
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-110-6V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD0603-025-9V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1210-050-16V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-150
PPTC SMD ,0805 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.032898 More

BSMD1206-150-16V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD0603-002-60V
PPTC SMD ,0603 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0805L-200
PPTC SMD ,0805 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.042037 More

BSMD1206-075-16V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-110-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD0805-035-12V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More

BSMD0805-075-12V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1210-150-12V
PPTC SMD ,1210 ,1.5A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.034726 More

BSMD1206L-175
PPTC SMD ,1206 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-003-60V
PPTC SMD ,0603 ,30mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-150-12V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in