✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2010-R020F1AM11JSTE0 |
| Manufacturer Product Number: | STE2010M1W5R020F |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-STEM |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2010 |
| Resistance Value : | 0.02Ω(20mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 1.5W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2010 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Product Type | Metal Foil Current Sensing Resistor |
| Resistance Value | R002-R700 |
| Resistance Tolerance | ±0.5%(D) / ±1%(F) |
| Size | 0603/0805/1206/2010 /2512/3921/4527 |
| Power Rating | 1/2W~4W |
| Material | MnCu alloy |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Resistive element | Cu alloy |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| Termination Style | SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_STE_M.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| RoHs Report | ChiPCSRFuse系列ROHS A222011430810400101R1.pdf |
| 20220401 Current sensing resistor+A2220114308101010(华德)CSR RoHS(1).pdf | |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-12

STE0805MW75R015F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.015R(15mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805CW75R300F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.3R(300mR) ,±1% ,3/4W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.035640 More

MSTC0805MW50R001G-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.001R(1mR) ,±2% ,1/2W ,MnCu ,±150PPM ,WALTER-MSTC
$0.023303 More

STE1206M1W0R008FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.008R(8mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More

MSTJ0603
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0R
$0.034422 More

STE1206M1W0R028F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.028R(28mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027415 More

STE1206M1W0R004FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

MSTC0201MW25R020F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0201 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MSTC
$0.068155 More

MSTC0805MW50R010F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.010R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MSTC
$0.071537 More

STE0805MW75R006FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.006R(6mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R005FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805MW75R027F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.027R(27mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM
$0.021932 More

STE0805MW75R068F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.068R(68mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.021932 More

STE0805AW75R200F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.2R(200mR) ,±1% ,3/4W ,Alloy ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

STE0603MW50R005D
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.048738 More

STE1206M1W0R016F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.016R(16mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.026045 More

STE0805MW75R330F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.33R(330mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.029465 More

STE0603MW50R010F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.01R(10mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023303 More

STE0805MW75R065F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.065R(65mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM
$0.023982 More

STE0805MW75R024F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.024R(24mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in