The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R10-1206-R240F1U001TZCH0 |
| Manufacturer Product Number: | CH1206F3R240G |
| Manufacturer : | LIZ |
| Series : | LIZ-CH |
| Type : | Thick Film Low Resistance Chip Resistor |
| Size : | 1206 |
| Resistance Value : | 0.24Ω(240mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±800PPM |
| Resistance Power : | 1/2W(0.5W) |
| Description: | High Power Thick Film Chip Resistor ,1206 ,0.24R(240mR) ,±1% ,1/2W ,- ,±800PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LIZ |
| Product Series | Type CH |
| Product Type | Low Resistance High Power Thick Film Chip Resistors |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Size | 0402 0603 0805 1206 1210 2010 2512 |
| Resistance Range | 0.05Ω~0.99Ω |
| Resistance Tolerance | F=±1% J=±5% |
| Rated Power | 1=1W 2= 3/4W 3= 1/2W 4= 1/4W 8= 1/8W A= 1/10W B= 2W |
| Operation Temperature | -55℃~+155℃ |
| storage condition | 5~30℃, 30~75%RH. |
| Ceramic substrate | Al2O3 |
| Resistive layer | RuO2 + glass |
| Max Working Current | 4.47A |
| Max Overload Current | 11.18A |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | 英文LIZ _Profile_e.pdf |
| 丽智_Compan_Profile.pdf | |
| Electronic | 丽智LIZ-Electronic.pdf |
| 1_LIZ麗智電子產品目錄2020 Q3.pdf | |
| RoHs Report | LIZ_RZ_ROHS.pdf |
| REACH Report | LIZ_RZ_REACH.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-13

CR1206F4R250G
Thick Film Low Resistance Chip Resistor ,1206 ,0.25R(250mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,- ,- ,LIZ-CR-LOW
$0.000000 More
CH1206F3R330G
Thick Film Low Resistance Chip Resistor ,1206 ,0.33R(330mR) ,±1% ,1/2W ,- ,- ,LIZ-CH
$0.008263 More

CR0805F8R330G
Thick Film Low Resistance Chip Resistor ,0805 ,0.33R(330mR) ,±1% ,1/8W ,- ,- ,LIZ-CR-LOW
$0.000000 More

CR1206F4R100G
Thick Film Low Resistance Chip Resistor ,1206 ,0.1R(100mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,- ,- ,LIZ-CR-LOW
$0.000000 More

CR2512FR012E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2512 ,0.012R(12mR) ,1% ,1W ,- ,±1800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1210JR470P05R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1210 ,0.47R(470mR) ,5% ,1/2W ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR2010JR050E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2010 ,0.05R(50mR) ,5% ,3/4W(0.75W) ,- ,±800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR2010JR750E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2010 ,0.75R(750mR) ,5% ,3/4W(0.75W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1206F0R12P050.25W
Thick Film Low Resistance Chip Resistor ,1206 ,0.12R(120mR) ,±1% ,1/4W(0.25W) ,- ,- ,EVER-FCR
$0.004124 More

CR1210JR620P05R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1210 ,0.62R(620mR) ,5% ,1/2W ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1812FR160E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1812 ,0.16R(160mR) ,1% ,3/4W(0.75W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR2010JR036E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2010 ,0.036R(36mR) ,5% ,3/4W(0.75W) ,- ,±1800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR2512FR036E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2512 ,0.036R(36mR) ,1% ,1W ,- ,±1800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1206FR056P05R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1206 ,0.056R(56mR) ,1% ,1/4W(0.25W) ,- ,±800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1812JR430E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1812 ,0.43R(430mR) ,5% ,3/4W(0.75W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1206JR013P05R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1206 ,0.013R(13mR) ,5% ,1/4W(0.25W) ,- ,±1800PPM ,EVER-CR
$0.007612 More

CR2512FR016E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2512 ,0.016R(16mR) ,1% ,1W ,- ,±1800PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1206JR910P05R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1206 ,0.91R(910mR) ,5% ,1/4W(0.25W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR2010FR250E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor2010 ,0.25R(250mR) ,1% ,3/4W(0.75W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More

CR1812JR180E04R
Thick Film Low Resistance Chip Resistor1812 ,0.18R(180mR) ,5% ,3/4W(0.75W) ,- ,±600PPM ,EVER-CR
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in