✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1838-100AS10TV40A |
| Manufacturer Product Number: | EVH40-100A |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVH40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 118*38mm |
| Current Value : | 100A |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,118*38mm ,100A ,1000V ,Stud-mount |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVH40 |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | EV Fuse |
| Current Rating | 100A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref.to Standard | UL248-13;IEC 60269-4 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVH40.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-26

5HT0500KP
Power Fuse ,5*20 ,500mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

EVSV1000-200A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,200A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT1400K
Power Fuse ,5*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

5HT1250KP
Power Fuse ,5*20 ,2.5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVSV1000-75A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,75A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT2250K
Power Fuse ,5*20 ,25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.292583 More

EVBH36-150A
Power Fuse ,112*36*23mm ,150A ,1000V ,Plate Type Square Bolt
$0.000000 More

EVSV1000-50B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,50A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVH40-160A
Power Fuse ,118*38mm ,160A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

PHV1350M
Power Fuse ,10*38mm ,3.5A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.870865 More

6HV2200LP
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,- ,Axial strip Lead ,LANSON-6HV ,-
$0.000000 More

PHV1400M
Power Fuse ,10*38mm ,4A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.889797 More

EVSV1000-275A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-125F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,125A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EV18V750-100A
Power Fuse ,18*45 ,100A ,750V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT2120K
Power Fuse ,5*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.258162 More

EVSV1000-315B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

PHV1100M
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.870865 More

5HT0400K
Power Fuse ,5*20 ,400mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.251277 More

EVSV1000-160B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,160A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in