✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-2920-2A60C80CB29A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD2920-260-6V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD2920 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 2920 |
| Hold Current (A) : | 2.6A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,2920 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD2920 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD2920 |
| Size | 2920 |
| Hold Current (A) | 0.30A~7.0A |
| Trip Current (A) | 0.60A~14.0A |
| Rated Voltage (V) | 10V~60V |
| Typical Power (W) | 1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD2920_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-06

BSMD1206-200-16V
PPTC SMD ,1206 ,2A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.053308 More

BSMD1206-050-24V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD1812-200-8V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.023760 More

BSMD0603L-150
PPTC SMD ,0603 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.036554 More

BSMD0402L-005
PPTC SMD ,0402 ,50mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.049043 More

BSMD1206L-125
PPTC SMD ,1206 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-050-16V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.034726 More

BSMD2018-075-60V
PPTC SMD ,2018 ,750mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.036554 More

BSMD1206-075-24V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.036173 More

BSMD1206-150-6V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603-020-24V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD2920-150-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.5A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.056658 More

BSMD0603-100-6V
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.029243 More

BSMD1812-200-16V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1812-150-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-005-15V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More

BSMD0603-025-9V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1206L-200
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-002-60V
PPTC SMD ,0805 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.042037 More

BSMD0603-025-24V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in