✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F20-7943-275AS1FQEVSA |
| Manufacturer Product Number: | EVSV1000-275B |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVS |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 79.8*43.5mm |
| Current Value : | 275A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Flush |
| Description: | European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVS |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | High Speed Fuse |
| Current Rating | 50A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref. to Standard | GB/T13539.4; iec 60269-4; UL248-13 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVS.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-13

5HT1630KP
Power Fuse ,5*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

PHV2300M
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.344161 More

EVSV1000-75B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,75A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

PHV1100M
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.870865 More

5HT1125K
Power Fuse ,5*20 ,1.25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

5HT1500KP
Power Fuse ,5*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVH40-300A
Power Fuse ,118*38mm ,300A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT2160KP
Power Fuse ,5*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.296025 More

5HT2250KP
Power Fuse ,5*20 ,25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.337331 More

EVSV1000-315B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-225A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,225A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT1500K
Power Fuse ,5*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

EVSV1000-75A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,75A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-200A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,200A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT1200KP
Power Fuse ,5*20 ,2A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

5HT1315K
Power Fuse ,5*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

5HT2100K
Power Fuse ,5*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

EVSV1000-225B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,225A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-100F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,100A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-350B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in