✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-1032-2A00Y7TCWSTA |
| Manufacturer Product Number: | 1032ST2A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-1032ST |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 1032 |
| Current Value : | 2A |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,1032 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-1032ST ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacture | WALTER |
| Product Type | Surface Mount Fuse |
| Melting Characteristic | Time-Lag Type |
| Rated Current | 0.5A 0.75A 1A 2A 2.5A 3A 3.15A 3.5A 4A 5A |
| Rated Voltage | 250VAC |
| Size | 10mm*3.2mm |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | Walter_1032ST.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11
Quantity
Unit Price
5
$0.402092
20
$0.351831
100
$0.251308
MPQ:2000
MOQ: 2000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
1206HC12A35V
Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,35V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.042265 More
2410LT1A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206SF30A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206SF ,-
$0.379962 More
2410F5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More
6125SH2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More

F93-F-2A000-063
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1206F ,-
$0.027415 More
6125SF10A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,10A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0603F1.75A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1.75A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
2410F3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More
6125SF7A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,7A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1032SF40A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.685385 More
6125SH3.5A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3.5A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
2410LT0.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,500mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206T1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
6125SH1A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
2410F1.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,Gold-plated
$0.059400 More
J93F1A000063R
Surface Mount Fuses ,0603 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
6125SF1A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
6125SF20A65V
Surface Mount Fuses ,6125 ,20A ,65V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.059400 More
6125SF6.3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,6.3A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in