The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-1206-12A0G30CW1HA |
| Manufacturer Product Number: | 1206HC12A35V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-1206HC |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 1206 |
| Current Value : | 12A |
| Breaking Series : | High Current |
| Voltage : | DC35V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,35V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 12A 15A 20A 25A 30A 40A |
| Rated Voltage | (12A-15A):35V (20A-40A):48V |
| Melting characteristic | High Current |
| Breaking Capacity | 12A ~ 15A V =35V DC ; I=150A 20A ~ 40A V =48V DC ; I=200A |
| Safety Approval | UL NO. : E56092 |
| Size | 1206(3.2mm*1.6mm) |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Fuse element | Cu Alloy / Sn |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Operating Temperature | -55℃~150℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_1206HC.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| RoHs Report | Walter_SMD_FUSE_ROHSA223.pdf |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-24
Quantity
Unit Price
5
$0.091384
50
$0.068538
200
$0.057115
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
0603F3A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
1032SF25A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,25A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.411231 More
0402F0.75A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,750mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More
1206HC40A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,40A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.115525 More
0402F0.25A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,250mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More
1206T2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More

F93-F-2A000-063
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1206F ,-
$0.027415 More
2410H1.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
0603T1A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
0402F0.2A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,200mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More

1206F0.75A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,750mA ,63V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.042646 More
2410H3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206T2.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.5A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
0603F2.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
2410H2.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,2.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.069696 More
6125SH3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
6125SF8A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,8A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
2410LT3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
2410H3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206T1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in