The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-2410-1A00Y7FCW2FG |
| Manufacturer Product Number: | 2410F1A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-2410F |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 2410 |
| Current Value : | 1A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 0.5A~5.0A |
| Rated Voltage | 0.5A~5.0A : 250 V ac / 125 V dc |
| SIZE | 6.1mm*2.5mm |
| Safety Approval | UL:E56092 TUV:J50419412 (1A~5A) PSE: JET2179-31007-2003 (1A~5A) |
| Melting characteristic | Inrush Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with gold plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter Profile-CN-2026.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | Walter_2410F_V10.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| RoHs Report | Walter_NANO_ROHS.pdf |
| REACH Report | Walter_NANO_REACH224.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-25
Quantity
Unit Price
5
$0.150480
20
$0.122760
100
$0.099000
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

1206F7A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,7.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More

2410LT0.5A250V-g
Surface Mount Fuses ,2410 ,500mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD
$0.000000 More
1032SF50A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.685385 More

1206F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
1206T10A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,10A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
2410LT3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206T4A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,4A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
2410LT6.3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,6.3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206T3.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,3.5A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
6125SF1A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
2410LT5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
0603T2.5A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2.5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
6125SF10A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,10A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1206SF20A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,20A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206SF ,-
$0.091385 More
2410H3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
6125SF15A65V
Surface Mount Fuses ,6125 ,15A ,65V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.059400 More

1206F2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.042646 More
0603F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,0603 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-0603F ,-
$0.033733 More
2410F2A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,2A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More

1206F0.75A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,750mA ,63V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.042646 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in