The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-2410-4A00Y7TCWLTS |
| Manufacturer Product Number: | 2410LT4A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-2410LT |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 2410 |
| Current Value : | 4A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,2410 ,4A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 0.5A~6.3A |
| Rated Voltage | 250 V ac |
| SIZE | (6.10±0.50)*(2.670±0.30) |
| Safety Approval | UL E56092; TUV R50485936; CQC: CQC20012273793 |
| Melting characteristic | Slo-Blo Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with Sliver plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter Profile-CN-2026.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | Walte_2410LT_V5.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| RoHs Report | Walter_NANO_ROHS.pdf |
| REACH Report | Walter_NANO_REACH224.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-11
Quantity
Unit Price
5
$0.104788
100
$0.068234
500
$0.048738
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

1206F1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
1206T3A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,3A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.030423 More
1206HC40A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,40A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.115525 More
0402FA2A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,2A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
0402FA1A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,1A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
2410F3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More
6125SH2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
0402FA3A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
0603F2A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
1206T10A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,10A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
2410H3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
2410H3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.0A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206T8A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,8A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.030423 More
J93F2A000063R
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More

1032ST2A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-1032ST ,-
$0.160837 More
1206HC30A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.067624 More
1032SF20A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,20A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.479769 More

1206F2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.042646 More
2410LT0.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,500mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206HC12A35V
Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,35V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.042265 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in